Skip to content
Long Prairie-Grey Eagle High School
Navbar
Calendar
Rosters
Scores and Standings
Coaches
HomeTown
Today
November 2018
March 2023
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
Week
Month
Color Key:
Home
Away
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
7:00pm
Hockey: G/A,B
@Long Prairie-Grey Eagle High School
9
10
12:00pm
Hockey: G/A,B
@Sauk Centre Arena
11
12
4:15pm
Basketball: G/7/8
@Long Prairie-Grey Eagle High School
8th grade plays first followed by the 7th grade in the multi- purpose gym at the elem. school.
13
14
15
16
4:30pm
Basketball: G/7/8
@Long Prairie-Grey Eagle High School
8th grade will play first followed by 7th grade in the big gym at the elem. school.
17
8:00am
Hockey: B/A,B
@Sauk Centre Arena
10:00am
Basketball: G/ABC
@Sauk Centre High School
SH Gym
1:00pm
Hockey: G/A,B
@Long Prairie-Grey Eagle High School
J.V. game ----Armstrong vs. Willmar at 1:00 p.m. followed by the varsity game Armstrong vs. Prairie Center.
18
19
20
4:30pm
Basketball: G/7/8
@Royalton High School
8th grade plays first followed by the 7th grade.
7:00pm
Hockey: G/A,B
@Sauk Centre Arena
21
22
23
24
1:15pm
Hockey: B/A,B
@Monticello Ice Arena
25
26
5:45pm
Basketball: G/ABC
@Minnewaska Area High School
The bus will leave from the front of the high school at 4:10 p.m.
27
3:45pm
Basketball: G/7/8
@Osakis High School
8th grade plays first followed by the 7th grade. The bus will leave from the back of the high school at 3:05 p.m.
5:15pm
Hockey: B/A,B
@Long Prairie High School
7:00pm
Hockey: G/A,B
@Pequot Lakes High School
28
29
3:30pm
Basketball: B/A,B,C
@Wadena-Deer Creek High School
bus will leave at 2:20 p.m. from the front of the high school C- squad at 3:30 p.m.... no girls c squad J.V. at 4:30 p.m.... J.V. girls at 4:30 p.m. Varsity at...
4:15pm
Basketball: G/7/8
@Browerville High School
8th grade plays first followed by the 7th grade
4:30pm
Basketball: G/ABC
@Wadena-Deer Creek High School
no C squad game for girls J.V. girls 4:30 p.m. varsity girls 6:00 p.m. C squad boys at 3:30 p.m. J.V. boys at 4:30 p.m. Varsity boys 7:30 p.m.
5:00pm
Wrestling: B/A/B
@Belgrade-Brooten-Elrosa High School - (Belgrade)
7th grade -- 9th grade tourney The bus will leave from Browerville at 2:45 p.m. and from the front of the L.P. High School at 3:00 p.m.
5:00pm
Wrestling: JV
@Belgrade-Brooten-Elrosa High School - (Belgrade)
5:00pm
Wrestling: JV
@Belgrade-Brooten-Elrosa High School - (Belgrade)
30
5:00pm
Wrestling: B/A/B
@New York Mills High School
The bus will leave from the front of the L.P. high School at 2:45 p.m.
5:15pm
Hockey: B/A,B
@Paynesville Area High School
7:00pm
Hockey: G/A,B
@Sauk Centre Arena
1
Collapse Menu
Search
Today
March 2023
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
View by Type
-All-
Academics
Athletics
Fine Arts
View Schedules
Loading schedules..
Get The Mobile App
Notify Me
LOGIN
Username:
Password:
Forgot password?